Osina, smrteľné nebezpečenstvo pre psov

Čo je to osina?

Osina u psov môže byť počas letnej sezóny príčinou mnohých dramatických situácií v nejedenej domácnosti. Osina si nájde cestu do tela psa, kde vôbec nepatrí. Spôsobuje rôzne zranenia, infekcie a choroby. Čo to teda vlastne tá osina je?

Osiny sú „šípky“ rôznych tráv, ktoré sú ostré, tuhé, štetinovitej štruktúry. Vyrastajú z klasu alebo kvetu mnohých druhov divých tráv a obilnín, vrátane jačmeňa a raže. Osiny majú rôzne tvary a veľkosti– niektoré sú ostnaté, iné ihlovité.

Neudržiavané trávnaté plochy, miesto kde sa osina vždy nachádza

Prechádzka so psom po zatrávnenej lúke sa môže zdať do istého času veľmi bezpečná, ba až idylická. Treba byť však na pozore. Na lúkach číha tiché nebezpečenstvo v podobe náletových tráv. Áno, je to práve osina, ktorá dokáže ohroziť zdravie vášho psa.

Zistite, ako táto bežná rastlina môže zmeniť vašu pokojnú prechádzku na drámu. Prečítajte si o prevencii pred zapichnutím náletovej trávny - osiny, nech vás osina u psa už nikdy viac netrápi.

Možno ste si všimli, že psy radi jedia trávu, ale vedeli ste, že niektoré druhy tráv môžu byť pre vášho psa smrteľné? Bohužiaľ veľa psích majiteľov ani len nevie, aké nebezpečne môžu byť trávnaté porasty a osiny v nich. Pripravte sa na leto a pobyt strávený v prírode s vašim psom. Osina u psa vás po prečítaní tohto článku už nikdy nebude strašiť.

Osina u psa

Smrteľné nebezpečenstvo číhajúce v tráve

Problém s osinou je ten, že je tichým nebezpečenstvom pre psov. Môže spôsobiť vášmu psovi bolestivé zranenie, má tendenciu dostať sa do srsti vášho psa, prípadne až do kože. Pes ju môže vdýchnuť, prehltnúť a dokonca sa môže dostať psovi až pod kožu a tam putovať po celom tele psa.

Ak sa osina neodstránia včas, môže viesť k infekcii a abscesom. Je potrebné konať rýchlo, pretože osina, ktorá sa dostala do tela psa, môže migrovať po celom tele psa a spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov, ako sú pľúca, mozog, žalúdok a miecha. Tým by sa narušili normálne telesné funkcie, čo môže viesť k závažným ochoreniam, ba dokonca až k smrti.

Ktoré psy sú najviac ohrozené?

Psy, ktoré trávia veľa času na nekosených, divokých, zelených plochách, majú najväčšiu pravdepodobnosť poranenia osinou. Najviac rizikovou skupinou sú športové a poľovnícke plemená psov.

Kedy osinu možno odstrániť?

Ak si na srsti vášho psa všimnete osinu, odstráňte ju čo najskôr. Odstrániť ju môžete uchopením medzi prsty alebo môžete použiť kefu na vyčesávanie vášho psa. Tým celý proces urýchlite. Vo všeobecnosti je vyberanie osiny bezpečné. Dajte však pozor na to, aby sa nestihla osina dostať do tela vášho psa. Ak ste si všimli, že osina prepichla kožu psa, alebo sa nachádza na ťažko dostupných či citlivých miestach, napríklad je osina v nose psa, je najlepšie, aby ste ju neodstraňovali sami, ale čo najskôr vyhľadajte pomoc veterinára.

Keďže osiny majú na konci zvyčajne háčiky alebo ostne, ich neodborné odstránenie môže spôsobiť prasknutie alebo zlomenie. To by znamenalo, že malý kúsok (úlomok) osiny by mohol zostať v tele vášho psa, čo by neskôr mohlo viesť k lokálnemu zápalu a infekcii. Nehovoriac o tom, že by sa osina mohla dostať hlbšie do tela psa a poškodiť vnútorné orgány.

Ošetrenie osiny v nohe

Ošetrenie v prvom rade spočíva v identifikácii zranenia, čo môže byť náročné. Osiny môžu byť totiž ťažko rozpoznateľné. Na lokalizáciu osiny možno použiť RTG alebo ultrazvuk. Následné ošetrenie často zahŕňa chirurgický zákrok a antibiotickú terapiu. V niektorých prípadoch môžu byť naordinované lieky proti bolesti a zápalu.

Osina a prevencia pred návštevou veterinára

Je ťažké úplne vylúčiť možnosť, že sa váš pes dostane do kontaktu s osinou. Existuje však niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste neskôr nemuseli navštíviť veterinára so zapichnutou osinou.

  • Pravidelne kontrolujte srsť a nohy svojho psa; odstráňte všetky semená trávy hneď, ako ich nájdete
  • Ak má váš pes dlhú, huňatú srsť, v letných mesiacoch mu upravte srsť (ak je to možné).
  • Kefujte alebo češte svojho psa ihneď po tom, čo trávi čas vonku
  • Pri kontrole, či váš pes nemá osiny, dvakrát skontrolujte prsty na nohách, uši a ramená
  • Zastrihnite srsť medzi prstami a vankúšikmi vášho psa
  • Prečítajte si, ako vyzerajú rôzne typy trávnatých osín a ktoré nájdete vo vašej oblasti
  • Udržujte potenciálne nebezpečné buriny mimo vášho dvora
  • Vyhnite sa trávnatým poliam a cestičkám
  • Choďte so psom na vodítku
  • V prípade, že váš pes trávi v lete veľa času vonku, používajte ochranné pomôcky, napríklad vestu

Osina a príznaky u psa

Príznaky sa líšia v závislosti od toho, kde sa na tele vášho psa osina zapichla.

Buďte na pozore, ak sa vám zdá, že sa váš pes nadmerne olizuje, škriabe, šúcha alebo si hryzie určité miesto na tele. Mohlo by jednať o príznak infekcie spôsobený osinou. Hľadajte tiež začervenanie, zápal, podráždenie a rany s výtokom. Všimnite si, či váš pes nie je extra unavený, depresívny alebo či nemá zníženú chuť do jedla.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, je najlepšie bezodkladne navštíviť veterinára.

osina u psa tabulka

Zhrnutie

Žiaľ osiny z rôznych druhov rastlín, ako je jačmeň a pšenica, môžu byť v lete pre psov vážnou hrozbou. Trávne „šípky“ - osiny, sú tenké, ostré, špicaté a navrhnuté tak, aby sa prichytili na to, čo je v blízkosti, a šírili semená. Keď ostrý koniec osiny prenikne do tela psa, môže to viesť k zraneniu, chorobe, infekcii a v extrémnych prípadoch aj k smrti.

Aby bol váš pes v bezpečí, odstráňte zo srsti svojho psa osiny, kedykoľvek ich uvidíte. Ak je osina v nose vášho psa alebo prepichla telo vášho psa, neodkladne navštívte veterinára. Nepokúšajte sa osinu, ktorá je zapichnutá v kritických miestach odstrániť sami. Mohlo by to spôsobiť ulomenie osiny a jej malý kúsok by mohol zostať v tele psa. To môže viesť k ďalším problémom, ako je infekcia a zápal. V najhoršom prípade môžu úlomky u psov cestovať po celom tele vášho psa, spôsobiť poškodenie životne dôležitých orgánov a poškodiť zdravie vášho psa.

Jednou z možností, ako chrániť psa pred osinou v rizikových oblastiach je chôdza na vodítku. Zabránite tak behaniu a následnému zapichnutiu osiny. Ak ste so psom často v rizikových oblastiach, môžete dať psovi vestu alebo iný typ ochranného doplnku. Po prechádzke vždy skontrolujte či výš pes nemá na tele osiny. Dôležité je upraviť srsť medzi prstami psa.

Ak máte podozrenie, že váš pes prišiel do kontaktu s osinou, neváhajte vyhľadať veterinárnu pomoc.

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?