Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku?

Tréner psov z výcvikovej školy Rexik sa často stretáva s problémom psov, ktorí ťahajú počas prechádzky na vodítku. Každý výcvik psov je jedinečný a špecifický. V tomto článku sa bližšie pozrieme na veľmi častý problém ťahania psa na vôdzke a dáme vám tipy ako výcvik vašich psov uľahčiť a úplne tomuto problému predísť. Výchovu psa netreba zanedbať a preto by ste sa problému mali venovať čo najskôr.

Myslíte si, že chôdza pri nohe na voľnej vôdzke patrí medzi základnú poslušnosť? Tak na túto otázku existuje viacero odpovedí. V našej výcvikovej škole pre psov to vidíme vždy individuálne a každý výcvik psa a výchova psa je odlišná. Niekomu ide chôdza na voľnej vôdzke ľahšie a pes ho toľko neťahá, inému zas ťažšie a ťahanie psa na vôdzke je až neúnosne. Či už tak alebo onak, ťahanie na vôdzke je vždy pre majiteľa a jeho psíka veľmi nepríjemné. Vyťahaná ruka, zarezaná vôdzka, a to najhoršie, škrtiaci sa pes. Komu by sa takáto prechádzka páčila?

Ako psa odnaučiť ťahaniu na vodítku, a prečo vlastne pes ťahá na vôdzke?


Odpoveď na túto otázku sa zdá byť jednoduchá. No nie je tomu tak.

Spomínam si na individuálny tréning v Trnave, kde som spolu s majiteľom venoval veľké množstvo času tréningom chôdze pri nohe. Jacky bola už od malička veľmi všímavou a šikovnou borderkou. Už ako šteniatko ovládala cviky zo základnej poslušnosti ako sadni, ľahni, zostaň, miesto či čakaj. Cudzie jej neboli ani triky. Hanbi sa, popros či váľanie sudov vedela excelentne, a to dokonca aj na veľkú vzdialenosť od majiteľa. Čo sa však Jacky naučila bolo ťahanie na vôdzke. Áno, to neželané ťahanie na vôdzke, o ktoré ani jeden z nich nestál. Nikto to Jacky neučil, a zrazu to vedela.

Ale odkiaľ by to vedela keď ju to nikto cielene neučil? Čo by z toho mala? Načo by to robila, keď ju ťahanie na vôdzke bolelo a prechádzka sa tak stávala čoraz menej a menej príjemnou? Tak tieto otázky si kládol aj jej majiteľ.

Odpoveď nám na tieto otázky dala tak ako vždy sama Jacky.

Za ťahanie na vôdzke dostávala Jacky už od malička nevedomky odmenu. Pýtate sa akú?

Odmenou pre psa môže byť hocičo. Môže to byť hračka, pohladkanie či jedlo. Odmenou však môže byť aj niečo úplne iné. Niečo, o čom by sme si nepomysleli, že by pre psa mohlo byť odmenou.

Pre Jacky bolo odmenou „čuchanie“, skúmanie okolia, naháňanie motýľov, stretnutie sa so psími kamošmi či samotný pohyb vpred. Jacky si jedného dňa všimla, že keď poslušne kráča pri majiteľovi, tak sa dostane k svojim odmenám veľmi pomaly a veľmi neskoro! Tak v jej hlavičke skrsol nápad. „Čo keby som zrýchlila? Možno sa tak dostanem k svojim odmenám rýchlejšie“ – povedala si Jacky. A tak ako si povedala, tak aj urobila. A ono to vyšlo!

Zrazu bola oveľa rýchlejšie pri svojom kamošovi, bola rýchlejšie na tráve, na ktorej sa tak rada naháňala a oveľa skôr sa dostala tam, kam ona sama chcela. „Síce ma pri tom trošku bolel krk, ale dostala som čo som chcela a navyše veľmi rýchlo“ povedala si Jacky. Toto zistenie bolo pre nás veľmi dôležité a pomohlo nám nastaviť si celý tréning. Pevne verím, že si Jacky užíva svoje venčenia na voľnej vôdzke a že aj tento výcvik psa (výchova psa) v Trnave má dlhotrvajúci šťastný koniec.

Výcvik psa (výchova psa) vám môžu uľahčiť naše tipy:

  • Majte so sebou vždy chutné odmeny pre psa
  • Vždy dávajte psovi odmeny, keď kráča pri vás
  • Keď je pes na vôdzke, plne sa mu venujte
  • Na vôdzke majte psa len krátky čas
  • Ak si neviete rady, kontaktujte odborníka na výcvik

Neviete si rady ako na výchovu psa? Je tu pre vás výcviková škola pre psov Rexik.

V našej výcvikovej škole pre psov Rexik poskytujeme pre vášho psa plnohodnotný výcvik zameraný na rôzne tréningové ciele. Vyberte si výcvik z našej ponuky prípadne využite konzultáciu zdarma a náš tréner psov Ivan Urminský vám pomôže s výberom správneho výcviku. Výchova vášho psa sa stane hrou pre vás aj vášho psa.

Pozrite si video z nášho výcviku na voľnej vôdzke.

Naša výcviková škola Rexik ponúka výcvik psov v Trnave, výcvik psov v Bratislave, výcvik psov v Nitre, výcvik psov v Hlohovci, a v ich okolí do 30km. Poskytujeme individuálne výcviky psa u vás doma alebo tematické a skupinové výcviky psov zamerané na rôzne povely. Tréner psov Ivan Urminský má za sebou dlhoročné skúsenosti s výcvikom psov. Kliknutím sem sa môžete viac dozvedieť o nás a našej výcvikovej škole pre psov a pozrieť si referencie našich zákazníkov.

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?