Výcvik mestského psa a kedy s ním začať

Výcvik mestského psa a kedy s ním začať

 

„Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Rexík. Keď už budem Rexo, neohneš ma mamo.“  Aj tak by sa dalo odpovedať na častú otázku, kedy začať s výcvikom a socializáciou šteniatka. Ako na výcvik psa sa dočítate v našom článku, ktorý pripravila výcviková škole pre psov REXIK a jej hlavný tréner, Ivan Urminský.

Výcvik psa a rozhodujúce prvé tri mesiace

Prvé tri mesiace v živote psa sú z hľadiska výchovy rozhodujúce. Je prirodzené, že šteniatko je v takom veku rozkošné a najradšej by sme ho celé dni len mojkali. Ak ale chceme, aby nám z neho vyrástol vyrovnaný a poslušný spoločník, výchova a individuálny výcvik psa doma sú v tomto období naozaj dôležité. Pretože zatiaľ čo sadni, ľahni či daj packu sa naučí aj dospelý pes, zanedbanie výchovy a socializácie v prvých troch mesiacoch už nikdy nedoženieme. Šteniatka sú vtedy totiž ako špongie, nasávajú všetky nové informácie a učia sa až 4-krát rýchlejšie ako dospelé psy.

Pomaly, postupne, hravo

Ale pozor, výchova k poslušnosti a základný výcvik psa nemá byť žiadny dril. Taktiež návšteva cvičiska pre psy na začiatku vôbec nie je potrebná. So psíkom treba začať nenápadne a aby ho tréning bavil, mal by mať vždy podobu hry. Pes je ako večné dieťa. Hru miluje a ak ju pri tréningu správne využijete, bude vás milovať a úlohy splní ochotne a s radosťou.

Na začiatku dáme šteniatku dostatok času na to, aby sa zoznámilo s prostredím svojho nového domova. Následne po pár dňoch či týždňoch začíname základným výcvikom psa. Zaraďujeme jednoduché cviky, ktoré sú zároveň hrou a pre psíka nepredstavujú fyzickú záťaž. Zabudnite preto na akékoľvek doskoky, zoskoky, prudké pohyby, plazenie či chôdzu na zadných labkách.

Keď chceme psíka niečo naučiť, vždy naňho kladieme tie najnižšie nároky. Začíname v kľudnom nehlučnom prostredí, ktoré je mu známe, neobsahuje rušivé vplyvy, cudzie slová či vábivé vône. Dáme mu čas na vykonanie úlohy a necháme ho čo najviac uspieť. Pes si tak buduje sebavedomie a vytvára si k tréningu pozitívny vzťah.

Krátky tréning, najlepší tréning

Ak chceme, aby dostal pes pevné základy, musíme viesť výcvik psa metodicky správne. Trénujeme vždy len niekoľko minút, na šteniatko netlačíme a tréning ukončíme v momente, keď je ešte plné energie a hra ho baví. Dodržaním primeranej dĺžky a záťaže, sa stane výcvik psa veľmi úspešný. Krátke tréningy môžeme opakovať aj niekoľkokrát denne. Psík si pozitívne pocity zapamätá a na každý ďalší tréning sa bude tešiť.

Psia pozornosť je ako sval, trénuje sa postupne a dôsledne. Príliš dlhé cvičenie je ale kontraproduktívne. Vedie k ignorovaniu, vyššej chybovosti a od akéhokoľvek tréningu psa iba odrádza. Výcvik psa sa tak stáva nefunkčným.

Nie je povel ako povel

Keď už ste pokročili a chodíte napríklad na cvičisko pre psy, pamätajte, že pre psa je dôležitá najmä zrozumiteľnosť povelov. Tie môžu byť vo forme vizuálneho posunku alebo slova. Pri slovnom povele ale aj pri pochvale je dôležité, aby boli maximálne dvojslabičné. Jednotlivé povely musia byť zároveň unikátne, aby si ich pes navzájom nemýlil.

Výchova a individuálny výcvik psa sú behom na dlhú trať. Ak ale máte trpezlivosť, odhodlanie a najmä lásku ku psom, verte že aj vaša snaha bude napokon úspešná.

Naša výcviková škola pre psov REXIK ponúka výcvik psov v Trnave, výcvik psov v Bratislave, výcvik psov v Nitre, výcvik psov v Hlohovci, a v ich okolí do 30km. Poskytujeme individuálne výcviky psa u vás doma alebo tematické a skupinové výcviky psov zamerané na rôzne povely. Tréner psov Ivan Urminský má za sebou dlhoročné skúsenosti s výcvikom psov. Kliknutím sem sa môžete viac dozvedieť o nás a našej výcvikovej škole pre psov a pozrieť si referencie našich zákazníkov.

 

 

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?