Ako vidí pes a jeho ďalšie zmysli

Ako vidí pes?

To, ako vidí pes, zaujíma hádam každého majiteľa psa. Zatiaľ čo ľudské oko dokáže rozlíšiť tisíce farieb, pes vidí na úplne inom spektre. Psy nedokážu vidieť odtiene červenej a zelenej, ale vidia na žltom až fialovo modrom spektre, plus odtiene šedej. Preto keď hodíte oranžovú loptičku na zelenú trávu, pre psa bude žltá loptička na žltej tráve. V porovnaní s ľudským okom má psie oko menej čapíkov a viac tyčiniek, čo im umožňuje lepšie vidieť v šere a lepšie detekovať pohyb. Na rozdiel od ľudí, psi majú na sietnici oka vrstvu, ktorá odráža svetlo, čo im umožňuje vidieť lepšie v tme. To je dôvod, prečo im po tme svietia oči.

Prečo vidia lepšie v tme?

Okrem toho, že psy majú odlišné farebné vnímanie ako ľudia, majú aj iné špecifické vlastnosti ich zrakového systému. Napríklad, majú lepšie periférne videnie a schopnosť zachytiť rýchle pohyby. To znamená, že môžu vidieť veci, ktoré sa nachádzajú mimo ich priameho zorného poľa a zároveň rýchlo reagovať na pohybujúce sa objekty. Ďalšou významnou schopnosťou psieho zraku je schopnosť vidieť v tme. Okrem toho, že majú špeciálnu vrstvu sietnice, ktorá im umožňuje zosilniť svetlo, majú aj veľké zrenice, ktoré sa môžu rýchlo meniť podľa intenzity svetla. To znamená, že môžu vidieť v tme oveľa lepšie ako ľudia a dokážu sa prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam. Tieto špecifické vlastnosti psieho zraku majú veľký vplyv na ich správanie a schopnosti. Psi sú schopní vidieť a sledovať pohyby lopty alebo iných predmetov, ktoré by boli pre človeka ťažko viditeľné. Taktiež sú schopní lepšie vnímať hrozby a nebezpečenstvá v tme, čo ich robí účinnými strážcami.

Komplexný obraz toho ako vidí pes

Okrem už zmieneného, zrakový systém psa je úzko spojený s jeho ostatnými zmyslami, ako je čuch a sluch. Tieto zmysly sa navzájom dopĺňajú a poskytujú psom komplexný obraz o svojom prostredí. Preto psy dokážu vycítiť aj veľmi jemné zmeny v prostredí, napríklad zmenu vône alebo zvukov. V neposlednom rade, dôležitú rolu v tom, ako psy vidia, zohráva aj ich plemeno a veľkosť. Napríklad, niektoré plemená majú prehnane vysokú zrakovú ostrosť a schopnosť rozlišovať detaily, zatiaľ čo iné majú lepšie periférne videnie a schopnosť vidieť v tme.

Dlhoročný výskum

Vedci sa dlhé roky venovali výskumu anatómie psieho oka a prišli na to, ako pes vidí svet okolo seba. Preto vieme, že aj keď psy vidia na inom spektre ako ľudia, dokážu prežiť plnohodnotný život vďaka svojim ďalším zmyslom. Psia anatómia a vnímanie sveta okolo seba je fascinujúcou témou, ktorá nás môže naučiť veľa o rozdielnych spôsoboch, akými rôzne druhy zvierat vidia svet. Výskum psieho oka ukazuje, že psy vnímajú svet na inom spektre farieb ako ľudia a majú oveľa lepšie zrakové schopnosti v nízkych svetelných podmienkach a pri pohybe. To vysvetľuje, prečo sa niektoré psy môžu zdať, že vidia v tme. Všimnite si, že aj keď psi vidia svet inak ako my, dokážu prežiť plnohodnotný život.

Ak vás zaujíma viac tém zo sveta psov? Prihláste sa na odber nášho newsletteru a my vám budeme posielať zaujímavé články a novinky zo sveta psov.

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?