4 najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach

Prvý mesiac s novým šteniatkom

Prvý mesiac je pre šteňa aj pre jeho majitelia veľmi dôležitý. Šteňa si v tomto období osvojí základy toho ako sa má správať, čo sa smie a čo nesmie. Dodržte 4 najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach a spolunažívanie sa stane radosťou. Prvé na čo nesmieme zabudnúť počas prvého mesiaca je návšteva veterinára. Ten by mal šteňa starostlivo prezrieť a zaočkovať. Je veľmi dôležité navštevovať veterinára presne tak, ako nám určí. Dbajte na pravidelné očkovanie a odčervenie. Počas prvého mesiaca je tiež veľmi zásadné kŕmenie. Musíme si uvedomiť, že malé šteňatá sú zvyknuté na kŕmenie viackrát denne. Tomuto rytmu je nutné sa prispôsobiť. Ako často, čím, a v akých dávkach bol v šteňa kŕmené nám povie chovateľ. Počas nasledujúcich mesiacov môžeme postupne množstvo kŕmnych dávok znižovať a zároveň zvyšovať množstvo krmiva v každej dávke.

najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach

Šteniatko venčite často a pravidelne

Počas prvého mesiaca tiež nesmieme zabúdať na to, že si šteňa ešte len vytvára hygienické návyky. A tak je nutné počítať s tým, že aj jeho venčení bude pre nás náročnejšie. Šteňa sa musí vyvenčiť po každom kŕmení a taktiež vždy, keď sa zobudí. Ak šteňa vykoná potrebu doma netrestáme ho. Šteňa ešte nevie, že má potrebu vykonávať len mimo obydlia a tak nepochopí, za čo ho trestáme. Naopak sa snažíme umožniť šteniatku vyvenčiť sa vždy vonku, a tam ho za vykonanie potreby veľmi pochválime. Aj toto pravidlo zaradzujeme medzi 4 najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach.

Obdobie plné interakcií

Prvý mesiac je tiež obdobie, kedy sa so šteňaťom budeme často hrať a môžeme tak formou hry začať s učením prvých povelov, ako je pri napríklad privolanie na meno. Začneme ho privykať na nosenie obojku, chôdzu na vodítku, alebo aby vydržalo chvíľu osamote. Všetky tieto aktivity, však musia byť prispôsobené tomu, že cvičíme malé šteňa.

Pravidelne sledujte váhu šteniatka

Dôležité je taktiež šteňa pravidelne vážiť. Vďaka tomu môžeme sledovať či šteňa naberá na váhe a podľa toho upravovať množstvo krmiva. Správne množstvo krmiva nájdeme uvedené na obale. Vždy máme na pamäti, že do doby dospelosti, je šteňa vo vývine a je dôležité, aby dostávalo vhodnú a vyváženú stravu. Existujú špeciálne druhy krmiva určené priamo pre šteňatá. Poďme si zrekapitulovať 4 najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach.

4 najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach

  • Ešte pred príchodom vyberieme vhodného veterinára a so šteňaťom chodíme na pravidelné prehliadky a očkovania.
  • Vopred si premyslíme, čím budeme šteňa kŕmiť. Majme na pamäti, že kvalitné krmivo aj základom dobrého zdravotného stavu. Preto vyberáme kvalitné krmivo určené pre šteňatá danej veľkosti.
  • Sledujeme, či šteňa priberá na váhe a podľa váhy upravujeme kŕmnu dávku.
  • Šteňa netrestáme, pokiaľ sa vyvenčí doma. V tomto veku ešte nevie, čo sa po ňom chce.
najdôležitejšie pravidlá pri šteniatkach

Naša rada na záver

Správna výchova a výcvik šteniatka je kľúčová pre jeho budúce správanie a spokojnosť v domácom prostredí. Ak sa rozhodnete pre profesionálnu pomoc pri výchove a výcviku vášho šteniatka, je dôležité vybrať si overenú a kvalitnú výcvikovú školu. Jednou z možností je výcviková škola pre psov Rexik, ktorá disponuje skúseným trénerom Ivanom Urminským a modernými výcvikovými metódami. Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete pomoc pri výchove vášho šteniatka, neváhajte kontaktovať Ivana, ktorý vám rád pomôže. Vychovajte svojho štvornohého priateľa tak, aby ste sa tešili z každej spoločne strávenej chvíle.

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?