SOCIALIZÁCIA ŠTENIATKA

Ako správne socializovať šteniatko?

Častokrát som svedkom zlej socializácie, kde šteniatku “ naložia“ a vystavujú ho stresu ( napr. v predstave, že robia správnu vec hneď bez predchádzajúceho „zaškolenia“ šteniatko berú do obchodných centier – ako bonus na klzkú podlahu, do príliš rušných ulíc, na vychádzku s množstvom cudzích psov…) Namiesto sebavedomého psíka tak vychovávajú uzlík nervov. Dajte si na to pozor! Nepreexponujte svoje šteniatko (alebo plachého psa). Socializácia je veľký koncept, pokiaľ ide o výchovu šteniatok. Všetkým nám hovoria, že keď dostaneme šteniatka domov, musíme ihneď socializovať, socializovať, socializovať. A hoci nedostatočná socializácia môže skutočne viesť k vážnym problémom, ako je agresivita spojená so strachom, nie je to o hádzaní stoviek rôznych podnetov na svoje šteniatko, aby si na všetky zvyklo.

Nezabúdajte, že svet, v ktorom žijú domáce psy, je nesmierne pestrý, náročný a potenciálne desivý pre nové šteniatko. Sú tu stovky hlučných domácich spotrebičov. Doprava, ohňostroj, malé deti, vysokí muži, ľudia s vychádzkovými palicami, mačky, králiky, a samozrejme aj iné psy rôznych plemien, temperamentov a veľkostí.

Ak sa do tohto všetkého vrhne mladé šteniatko rovno po tom, ako sa vynorí z domu svojho chovateľa (alebo ešte horšie z nevhodného prostredia, ako je búda), veľmi pravdepodobne ho ohromí a negatívne ovplyvní množstvo nových podnetov, niektoré z nich sú nevyhnutne, môžu však byť pre šteňa strašidelné. Platí to najmä pre šteniatka, ktoré sú prirodzene plachšie alebo nervózne z nových vecí. Preto je oveľa, oveľa lepšie socializovať šteniatko postupne a robiť to veľmi opatrne.

Koľko iných psov by malo spoznať vaše šteniatko?

Nie je absolútne potrebné, aby šteňa spoznalo 100 nových psov za prvý týždeň. Je predsa veľká šanca, že niektoré z tých 100 psov budú nepriateľské alebo jednoducho agresívne – toto by nebola skúsenosť, ktorú chcete mať vaše šteniatko! Pozorne vyberajte kamarátov pre svoje šteňa a on sa naučí, že s inými psíkmi je skvelá zábava. Toto pravidlo sa nevzťahuje len na predstavovanie nových psov, ale aj iných ľudí alebo vecí, ktorým chcete, aby bolo vaše šteňa vystavené. Nepreháňajte to. Nepremáhajte svoje šteňa príliš veľa vecami (podnetmi) súčasne. Ak nikdy nevidelo šteňa vysávač, umožnite mu nech si zvyká postupne tým, že ho bude mať možnosť vidieť a počuť v inej miestnosti, až kým ho vaše šteňa bude môcť zblízka preveriť . Ak vysavač strčíte do tváre svojho šteňaťa, je šanca, že sa u neho vyvinie strach z vysávačov pre zvyšok jeho života.

Socializácia je veľmi dôležitá etapa života každého šteniatka, ale kľúčovým slovom je kvalita (čiže čomu a ako sa šteniatko vystavujete) a nie kvantita (koľkým veciam ho vystavujete). Šteňa, ktoré stretne 10 znepriatelených psov, bude na tom oveľa horšie ako šteňa, ktoré stretne len 1 alebo 2 ale kompetentných, dobre vyrovnaných, priateľských jedincov. Takže prosím, nenechajte svoje šteňa behať za každým psom v parku v snahe socializovať ho – jedno z tých stretnutí sa veľmi pravdepodobne pokazí!

A nezabúdajte, že mladé šteniatka potrebujú veľa oddychu a spánku. Neoddýchnuté  šteniatka sa stávajú podráždenými. Doprajte svojmu šteniatku dostatok príležitostí na odpočinok počas celého dňa, najmä ak mu predstavujete nové veci, a ono sa vyrovná s požiadavkami stať sa plnohodnotným domácim psíkom oveľa, oveľa lepšie.

Výcvik šteniatka / výchova šteniatka s Rexikom

Na našom Facebooku a Instagrame nájdete mnoho náučných videí z našich výcvikov ako prebieha cvičenie psov rôznymi formami výcvikov. V prípade, že si neviete rady budeme radi ak nás kontaktujete a radi vám pomôžeme s výcvikom vášho psa.

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?