Šteniatko potrebu nevie predvídať
V prvých mesiacoch života psíka sa častokrát stáva, že svoje močové zvierače ešte úplne neovláda. Preto nie je nič neobvyklé, ak vykonáva svoju potrebu všade, kde sa mu zazdá. No nemusíte mať hlavu v smútku, je to úplne normálne a časom sa to zmení. Toto, pre nás nepríjemné obdobie trvá zvyčajne prvé štyri až šesť mesiacov. Samozrejme, vývoj je individuálny a môže sa líšiť napríklad aj od plemena. Chcete vedieť, ako naučiť šteniatko vykonávať potrebu vonku? Pokračujte v čítaní a získajte užitočné rady a tipy pre výchovu zdravého a šťastného psa!
Ako naučiť šteňa vykonávať potrebu vonku
Keby šteniatko nemalo nehody, nebolo by to šteniatko. Tak ako všetkému ostatnému, aj správnemu vykonávaniu potreby sa musí naučiť. V tomto prípade hovoríme o vykonávaní všetkých potrieb šteniatka vonku. Chcete mať šťastné a zdravé šteniatko? Potom musíte venovať pozornosť jeho správnemu vývinu, ktorý zahŕňa aj správne vykonávanie potreby vonku. Bez ohľadu na to, či máte skúsenosti s výcvikom psov alebo ste novým majiteľom šteniatka, je dôležité vedieť, ako na to.
V článku vám ukážeme ako naučiť šteňa vykonávať potrebu vonku a niekoľko ďalších tipov a trikov, ako dosiahnuť úspešný výcvik šteniatka. Pokračujte v čítaní a získajte užitočné informácie pre výchovu vášho šteniatka.
Vyhnite sa trestaniu
Je jasné, že mláčky a kôpky v domácnosti nikoho nepotešia. V žiadnom prípade však za ne šteniatko netrestajte. Zabudnite na ťapnutie novinami po zadku či namáčanie ňufáku v mláčke. Takéto metódy budú mať skôr nežiadúci efekt. Šteniatko totiž nerozumie, čo zlé urobilo a akékoľvek trestanie ho iba vystresuje.
Venčite čo najčastejšie
Ako teda psíka naučíme vykonávať potrebu vonku? Tak, že ho budeme venčiť čo najčastejšie. Vezmite ho von hneď keď sa zobudí, po každom jedle, či hre. V týchto momentoch je veľmi pravdepodobné, že sa vonku vyvenčí. Ak potrebu vonku urobí, slovne ho pochváľte. Nerobte to ale s prílišným a hlučným nadšením. Stačí jednoduchá slovná pochvala. Potvrdíte mu ňou, že potreba vonku je úplne bežná súčasť života. Ak neviete, ako dlho šteniatko vydrží bez venčenia, orientujte sa jeho vekom. Dvojmesačné vydrží maximálne 2 hodiny, trojmesačné maximálne 2,5 hodiny, a tak ďalej.
Naučte sa rozumieť signálom šteniatka
Psík sa postupne naučí signalizovať, že chce ísť von. Ak ho budete pozorovať, časom jeho signálom porozumiete. Keď chce ísť von, psík často začne kňučať alebo sa posadí pred dvere. Signály toho vášho však môžu byť úplne iné. Možno začne ňuchať či hrabať koberec alebo sa točiť v kruhu. Vtedy psíka hneď zoberte von. Keď sa nevyšpiní, skúste sa s ním pohrať alebo pár krokov prejsť. Ak potrebu nevykoná, vezmite ho domov a venčenie opakujte napríklad o 15 minút.
Prípadné nehody dôkladne odstráňte
Aj keď je výcvik šteniatka na vykonávanie potreby vonku na dobrej ceste, nehody sa predsa len z času na čas môžu stať. Ako naučiť šteňa správne vykonávať potrebu vonku sme už v predchádzajúcom texte spomínali, je taktiež veľmi dôležité, miesto nehody vždy dôkladne vydezinfikovať a použiť aj pohlcovač pachov, napríklad ocot. Zabránite tak tomu, aby sa psíkovi vytvoril návyk špiniť na rovnaké miesto a zároveň aj znižujete riziko prenosu chorôb. Doporučujeme čistiť miesto nehody tak, aby vás psík nevidel. Vyhnete sa tak návyku na špinenie v jednom konkrétnom mieste a psík sa naučí, že potrebu vykonáva vonku.
Ako naučiť šteňa ďalšie povely?
Ak máte doma psa a potrebujete pomoc s jeho výcvikom, neváhajte nás kontaktovať! Naša výcviková škola pre psov má skúseného trénera, ktorý vám rád pomôže odnaučiť psa nežiadúcemu správaniu a naučiť ho nové zručnosti.
Mnohí majitelia psov čelia problémom ako, neustále ťahanie na vodítku, privolaniu, či všeobecnej neochoty spolupracovať. Naša výcviková škola pre psov vám vie pomôcť s týmito i ďalšími problémami. Naučíme vášho psa základné povely, ako sadni, ľahni či zostaň. V prípade, že máte nejaký konkrétny problém, s ktorým sa neviete vysporiadať, neváhajte nás kontaktovať a radi vám pomôžeme.
V Trnave, Nitre, Bratislave či Hlohovci sú k dispozícii individuálne tréningy psov. Môžete sa teda tešiť z výcviku psa v pohodlí svojho domova. Prispôsobíme sa vašim a zladíme si termín tréningu tak, aby vyhovoval obom stranám.
Na našej webovej stránke si môžete pozrieť viac informácií o našej ponuke, vrátane cien a dostupných programov. Tiež si môžete prečítať referencie našich spokojných zákazníkov a zistiť, ako sme im pomohli vychovať a trénovať ich psa.
Nezúfajte, ak má váš pes problémami vo výcviku či výchove. Kontaktujte našu výcvikovú školu pre psov a my vám radi pomôžeme. Sme skúsený a vyškolený. Pomáhame majiteľom psov dosiahnuť harmonický vzťah so svojimi miláčikmi.
Ako začať výcvik šteniatka
1. Výcvik šteniatka neodkladajte a začnite čo najskôr: Šteniatka majú veľmi otvorenú myseľ pre učenie sa. Najlepšie výsledky dosahujú do 4 mesiaca veku svojho života. V tomto období ich môžete učiť základné povely a vôbec všetko, čo v neskoršom období budete od šteniatka chcieť.
2. Používajte pozitívne posilňovanie: Namiesto upozorňovania šteniatka na jeho chyby, zvoľte taktiku oceňovania za čokoľvek správne čo vaše šteniatko urobí. Zakaždým, keď splní to, čo ste od šteniatka chceli, pochváľte ho a odmeňte chutným pamlskom.
3. Buďte konzistentný: Výcvik šteniatka je založený na konzistencii. Uistite sa, že všetci členovia rodiny používajú rovnakú povelovú techniku a metódu výcviku.
4. Vyhraďte mu dostatok času: Vyhraďte si pre šteniatko dostatok času na výcvik, no zároveň ho príliš nezaťažujte. Trénujte často, v krátkych tréningových blokoch. So začiatku postačia 3-4 minútky v jednom tréningovom bloku, pričom takýchto blokov môžete mať 4-6. Medzi každým tréningovým blokom dajte šteniatku 10 minútovú pauzu.
5. Učte ho základné povely: Šteniatko by malo vedieť základné príkazy, ako sú "sadni", "zostaň", "ku mne" či "fuj".
6. Socializujte ho: Uistite sa, že šteniatko sa stretáva s inými ľuďmi a zvieratami, aby sa naučilo, ako sa správať v spoločnosti. Ako na správnu socializáciu, sa dočítate v našom článku.
7. Buďte trpezlivý: Výcvik šteniatka je proces. Cez noc sa vaše šteniatko nestane šampiónom. Buďte teda trpezlivý a venujte šteniatku čas, ktorý potrebuje na naučenie sa všetkého nového.
Pamätajte, že každé šteniatko sa učí iným tempom. Preto aj napriek vašim tréningovým plánom zohľadňujte individualitu vášho šteniatka. Uvidíte ako to ocení. Buďte konzistentný, trpezlivý a milujte svoje šteniatko v každom kroku výcviku. Ani sa nenazdáte a šteniatkovský vek bude preč.