Cvičenie psov – 4 tipy ako zvládnuť výcvik psa

Neviete ako na výcvik psa / výcvik šteniatka?

Pripravili sme si pre vás odpovede na najčastejšie otázky spojené s výcvikom psa. Cvičenie psov je individuálne a každý výcvik psa je iný a ku každému psíkovi treba pristupovať individuálne.

Začnite čo najskôr

Možno si aj vy kladiete otázku, kedy začať s výcvikom šteniatka. Výcvik šteniatka je dôležity a naša odpoveď je, ihneď po adaptácii na nové prostredie. U niekoho je to po týždni, u iného to môže byť kľudne aj o mesiac. Nepremeškajte však čas, kedy je šteniatko ako „špongia“ – nepotrvá to večne. Pes má veľmi obmedzené možnosti, čo sa týka učenia. Podľa starej literatúry a výskumov má pes možnosť učiť sa novým veciam a dokonale sa na ne adaptovať do 9 mesiaca. Nové výskumy však hovoria iba o 6 mesiacoch. Je to veľmi krátky čas, počas ktorého je potrebné absolvovať aktívnu socializáciu a samotný výcvik psa.

Kedy trénovať

Pri výcviku platí všeobecná zásada – vždy trénujte s dobrou náladou. Ak ste mali náročný deň, ste unavený, chorý, či akokoľvek inak indisponovaný, odložte svoj výcvik psa na neskôr. Váš pes vycíti, že je niečo inak a v tej chvíli je aj on iný. Cvičenia „fláka“ a skúša nové varianty starých cvikov. Ľahko by sa vám tak mohol cvik pokaziť.

Odmeňujte

Viete si predstaviť výcvik psa bez odmeny? My rozhodne nie. Snáď najčastejšou odmenou využívanou vo výcviku psov je jedlo. Po jedle by mohla nasledovať hračka a niekde na konci by sa zrejme ocitla sociálna odmena – pohladkanie, poťapkanie psa. Hierarchia odmien je však vysoko individuálna, a preto berte tento  náš rebríček ako všeobecnú informáciu a nie ako pravidlo. Pozor! Občas sa za odmenu považuje aj pochvala (napr. „šikovný“). No pochvala nie je odmena. Ako by ste sa vy cítili, ak by si vás zavolal na konci mesiaca váš zamestnávateľ a veľmi pekne by sa vám poďakoval za vašu odvedenú prácu s dodatkom: „teším sa na tvoj skvelý výkon aj v nasledujúcom mesiaci“. Pochvala poteší, ale nič si za ňu nekúpite. A veľmi podobne to vidí aj pes. Pokiaľ sa teda jedná o výcvik psa pochvala je bezpochyby na mieste, no samotná odmena je pre vášho psa to, prečo samotný cvik robí.

Tešte sa

Tešte sa z každého malého úspechu vášho psa a on sa bude tešiť tiež. Výcvik šteniatka / výcvik psa sa tak stane pre vášho psíka hrou. Tešte sa, že váš pes sa naučil povel ľahni, akoby sa práve naučil niečo, čo nedokáže žiaden iný pes na svete a preneste túto radosť na vášho psíka. Cvičenie sa zrazu stane pre oboch radostnou aktivitou. A nie len jedno cvičenie, ale rovno celý výcvik psa sa stane veľkou zábavou. Nás takýto výcvik psov baví. Skúste to aj vy 😉

Výcvik psa / výcvik šteniatka s Rexikom

Pozrite si ukážkové video ako naučiť psa aportovať. Na našom Facebooku a Instagrame nájdete mnoho náučných videí z našich výcvikov ako prebieha cvičenie psov rôznymi formami výcvikov. V prípade, že si neviete rady budeme radi ak nás kontaktujete a radi vám pomôžeme s výcvikom vášho psa. Ponuka výcvikov Rexik.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?