Ako naučiť psa povel miesto pozitívne a bez nátlaku

Nemožné na možné!

Naučiť psa povel miesto sa môže zdať mnohým ako nemožná úloha. Nie je to však také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Povel miesto, psa nielen že naučíte, cvičenie bude váš pes robiť radostne a až do odvolania. Stačí iba vedieť, ako na výcvik psa.

Predstavte si, že varíte večeru bez toho, aby sa okolo vás neustále motal váš pes. Alebo si predstavte ako si užívajte čas s návštevou bez toho, aby ste boli obťažovaní vašim psom. Povelom „miesto“ viete vyriešiť problémové správanie psa, ako je skákanie psa na hostí či žobranie psa pri stole. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali zabrániť vášmu psovi v tomto nepríjemnom správaní, naučte ho ísť na svoje miesto ako alternatívne správanie.

Na nácvik povelu miesto môžeme použiť búdu pre psov, koterec či prenosnú prepravku. Lepšou variantnou pre začiatok však bude pohodlný psí peliešok. Môžete ho premiestňovať z miestnosti do miestnosti vo svojom dome či byte, alebo si ho môžete vziať so sebou na rôzne iné miesta. Keď si váš pes obľúbi svoj peliešok a osvojí si povel miesto, oddych na peliešku zvládne kdekoľvek. Návšteva psa u veterinára, vašich priateľov, či návšteva kaviarne sa tak stane pre vás relaxom.

Ako pomôcť psovi aby si obľúbil svoj peliešok

Váš pes by mal milovať svoju prepravku, koterec či peliešok. Ak váš pes bude vnímať povel miesto ako trest, budete mať veľmi ťažkú úlohu presvedčiť ho aby na peliešok išiel. Motivujte svojho psa a presvedčte ho, že povel miesto a peliešok je skvelá aktivita. Pomocou pozitívneho tréningu a chutných odmien pre psa to dozaista zvládnete ľavou zadnou. Pozitívny vzťah k peliešku môžete posilniť napríklad tým, že budete mať v peliešku  špeciálne predmety. Ak sa chystáte dať svojmu psovi žuvaciu kosť alebo novú hračku, položte mu ju do peliešku. Vložte potajme do peliešku jeden či dva kúsky chutného pamlsku. Váš pes tak získa s miestom pozitívnu skúsenosť a bude sa doň rád vracať. Z peliešku a povelu miesto urobíte obľúbenú aktivitu vášho psa.

eight-week-old-russian-spaniel-puppy-gnaws-chicken-feet-toy-scaled.jpg

Začíname trénovať povel miesto

Než začnete trénovať svojho psa povel miesto, uistite sa, že už ovláda povel ľahni. Taktiež je  potrebné aby váš pes ovládal povel na uvoľnenie „voľno“ prípadne akúkoľvek inú slovnú variantu. Prepúštacím povelom dáme psovi informáciu, že môže voľne opustiť svoj peliešok. Váš pes by mal zostať na svojom peliešku, kým mu nedáte povel na uvoľnenie. Toto správanie, resp. povel si môžete natrénovať tzv. tvarovaním alebo navádzaním. Cvičenie povelu miesto je taktiež veľmi vhodným cvičením pre tréning s klikrom. Nasledujúce kroky vám pomôžu naučiť vášho psa povel miesto.

povel miesto

Začíname trénovať

Ukážte svojmu psovi peliešok na ktorý chcete aby šiel. Pochváľte ho, resp. kliknite klikrom a následne rýchlo odmeťte akýkoľvek záujem vášho psa o peliešok. Spočiatku postačí čuchanie či státie blízko pelieška. Ak by pes nevyvíjal žiadnu aktivitu, môžete psa na peliešok nalákať maškrtou. Potom čo sa váš pes vydá za maškrtou, stupí čo i len jednou nohou na peliešok, ihneď ho pochváľte/kliknite a dajte chutnú maškrtu. Pri oboch spôsoboch učenia odovzdajte odmenu tak, aby pes zostal na peliešku a vytvorili si silné spojenie medzi maškrtou a pelieškom.

Pokračujte vo formovaní správania vášho psa, až kým nepoloží všetky štyri labky na peliešok. V prípade, že navádzate svojho psa maškrtou, uistite sa, že ho navádzate, tak, aby mal všetky štyri nohy na peliešku a až následne odmeňujete. 

Túto časť tréningu zopakujte aspoň desať krát. Zdá sa, že by váš pes mohol byť pripravený na ďalší krok. Pridajte teda slovný povel „voľno“. Po tom, čo váš pes vošiel na peliešok, pochválili ste ho a dali mu odmenili, nalákajte vášho psa ďalšou maškrtou tak, aby vyšiel z pelieška von. Keď tak urobí, dajte m povel „voľno“ a odhoďte maškrtu na zem.

Pokojne počkajte, či sa váš pes vráti na podložku. Ak áno, pochváľte ho/kliknite a odmeňte. Ak nie, nevadí. Zopakujte s vašim psom krok dva ešte niekoľkokrát a skúste to znova. Postupne vám váš pes povie svojím správaním, že porozumel cvičeniu. V tej chvíli môžete prejsť na krok číslo štyri.

Keď váš pes vojde do peliešku ihneď ho naveďte ho do ľahu. V prípade, že váš pes zvláda povel/signál k ľahnutiu, dajte mu ho. V oboch prípadoch mu dajte odmenu ihneď ,ako si ľahne. Ak má váš pes skúsenosti s tvarovaním, počkajte, kým ponúkne požadované správanie a ľahne si na peliešok. Dajte psovi odmenu a následné „voľno“.

Postupne začnite robiť cvičenie náročnejšie. Čakajte dlhšie a dlhšie, kým pochválite svojho psa/kliknete a následne odmeníte chutnou maškrtou. Postupne do tréningu zapracúvajte do tréningu vzdialenosť, trvanie a vyrušenia.

Keď už váš pes dokáže pokojne a radostne zostať na peliešku, až kým nepočuje prepúšťací povel voľno, môžete začať svojho psa posielať na peliešok stále z väčšej a väčšej vzdialenosti.

Pridávajte nové vyrušenia a tie staré môžu byť postupne intenzívnejšie (vône, zvuky, pohyby).

Teraz, keď váš pes bez ohľadu na okolnosti, spoľahlivo ponúka povel „miesto“, môžete tento cvik pomenovať. Tu sa kreativite medze nekladú.

Skvelé, váš pesa sa práve naučil povel miesto.

Výcvik psa s Rexikom

Ak budete potrebovať pomôcť pri výcviku psa, neváhajte nás kontaktovať. Povel miesto, ku mne, ako odnaučiť psa ťahať s nami zvládnete ľavou zadnou. Individuálny výcvik psa v Trnave, Nitre, Bratislave či Hlohovci s vami radi absolvujeme z pohodlia vášho domova. Kliknutím sem sa môžete viac dozvedieť o našej ponuke, či pozrieť si referencie našich zákazníkov.

Facebook
WhatsApp

Iné články z nášho blogu

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?