5 minútový výcvik psa

Výcvik psa na cvičáku? Áno, ale…

Strávil som 10 rokov zdokonaľovaním tréningových procesov. Pre psov a ich majiteľov je nesmierne dôležité absolvovať výcvik na cvičáku. Rovnako dôležité, ako absolvovať výcvik psa na cvičáku, je dôležité aj to, čo robíte so svojím psom mimo neho. Psy potrebujú veľmi veľa úspešných opakovaní v akomkoľvek cviku, ktorý ich učíte. A to na rôznych miestach a s rôznymi rušivkami. Iba tak váš pes pochopí, čo od neho očakávate. A iba tak sa naučí povel v prevedení, po akom ste túžili.

Plánovaný tréning jedného cviku na „X“ rôznych miestach, s „X“ rôznymi rušivkami, by vám mohol zabrať naozaj veľmi veľa času. Existuje však jednoduchý spôsob, ako ušetriť čas a ako naučiť psa povel na rôznych miestach s rôznymi rušivkami. Pokračujte v čítaní článku a získajte užitočné informácie pre výcvik vášho psa.

5 minútový tréningový blok je dokonalou voľbou

Áno, výcvik psa môže byť časovo veľmi náročný. Rušné životy a množstvo povinností nám častokrát neumožňujú vyčleniť si čas na pravidelný tréning so psom. Dobrou správou je, že nemusíte mať denne vyhradených 30-40 minút na tréningový blok. Práve naopak. Čím častejšie môžete počas dňa trénovať, tým je to pre vášho psa lepšie. Krátke a časté tréningové bloky pomôžu vášmu psovi k zovšeobecneniu cvikov. Váš pes bude veľmi rád cvičiť a navyše si cviky oveľa lepši zapamätá.

5 minútový výcvik psa

Je potrebné plánovať tréning? Nie!

Pozrite sa na svoj každodenný harmonogram. Aké sú vaše bežné každodenné činnosti?

Idete si pripraviť váš obľúbený čaj? A čo robíte, kým čakáte na zovretie vody? Postávate a len tak čakáte kým vám zovrie voda zovrie? Čo tak radšej využiť tento krátky čas na rýchli tréning? Povel ľahni by bol isto ideálnym cvikom.

Sledujete svoju obľúbenú reláciu? A čo robíte, keď nabehne reklama? Nič? Opäť iba čakáte? Čo tak radšej trénovať reakciu na meno vášho psa. Minútka či dve úplne postačia. Výcvik psa sa tak razom stáva veľmi efektívny.

Nepodceňujte silu krátkeho tréningového bloku – každý tréning sa ráta a pomôže vášmu psovi zovšeobecniť si schopnosti počúvať na jednotlivé povely.

Ďalšie možnosti, kedy je skutočne ľahké posilniť a potrénovať zručnosti vášho psa, sú vaše každodenné činnosti spojené so psom. Nie nejde o žiaden plánovaný výcvik psa. Ide o činnosti, ktoré na prvý pohľad vôbec nemusia vyzerať ako tréning. Spôsob, akým sa vydávame na prechádzky, činnosti v čase kŕmenia, otváranie vstupných dverí, či otváranie prepravky alebo koterca. Toto všetko sú situácie, v ktorých môžete trénovať so svojím psom.

Je v poriadku, že okolo vás poskakuje, šteká a prediera sa dverami von?

Ale áno, samozrejme, že chceme aby boli naši psi veselí a aktívni. Zároveň však chceme, aby mali kontrolu nad vlastnými emóciami. Pozitívnymi, či negatívnymi. Kontrola emócií je veľmi dôležitou súčasťou výchovy psa no a výcvik psa sa taktiež nezaobíde bez kontroly emócií.

Aké máte pravidlo pri kŕmení? Môže skočiť po miske s jedlom, ktorú ste ešte ani nestihli položiť? Alebo sa musí pokojne správať, a až potom svojho psa pustíte k miske s jedlom?

Čo považuje pes za odmenu?

Pamätajte, že odmena pre psa je čokoľvek, čo v danej chvíli pes považuje za odmenu. Získaním odmeny pri tom ktorom správaní, je pre psa povzbudenie aby činnosť opakoval. V takomto prípade hovoríme o posilňovaní správania. Psovi je jedno, či je dané správanie z nášho pohľadu pozitívne, či negatívne. Dobré alebo zlé. Nevidí v tom absolútne žiaden rozdiel. Správanie bolo posilnené a to je pre psa smerodajné. Už to začínate vidieť aj vy? Správne! Nie vždy máme výcvik psa úplne pod kontrolou. To však vieme zmeniť.

Výcvik psa je rozhodne o odmenách. Odmeny pre psa však vôbec nemusíte dávať vedome. A už vôbec ich pes nemusí dostať z ruky. Možnosť ísť vpred a popritom vás ťahať, či urobiť z dverí výpad rýchlosťou, za ktorú by sa ani superman nehanbil. Všetky tieto aktivity môžu byť pre psa odmenou. Čím častejšie je správanie odmenené, tým dokonalejšie a s väčšou precíznosťou bude váš pes správanie ponúkať.

Čo považuje pes za odmenu

Rituál je skvelým časopriestorom na výcvik psa!

Začnite s formovaním správania vášho psa ešte predtým, ako sa vydáte na prechádzku. Získate tak šancu nacvičiť si žiaduce správanie vášho chlpáča pri bežných rituálnych činnostiach. Navyše tak začínate udávať tón vašej následnej aktivite - prechádzke. Pokojnú energiu v domácom prostredí, bude váš pes čoraz častejšie ponúkať pred každou prechádzkou. Pes sa tak naučí ovládať svoje pozitívne emócie a z cvičenia sa stane bežné správanie Takéto správanie viete postupne preniesť na ďalšie každodenné situácie.

Čo dodať na záver? Každý z nás má mnoho rituálov a teda ponúka sa nám veľmi veľa možností na tréning. Je len na vás ako naložíte s tými to možnosťami. A ak si nebude vedieť rady, pokojne nás kontaktujte. Našimi skúsenosťami sa aj váš výcvik psa stane radosťou.

Majte úspešný tréning!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadosť na predĺženie expirácie

Telefonická Konzultácia zdarma

Rezervujte si nezävaznú telefonickú konzultáciu zdarma.
Poradíme vám s výberom správneho výcviku.

NEZÁVÄZNÁ REZERVÁCIA NA TÁBOR

Získajte prednostnú možnosť zakúpenia tábora po spustení prihlasovania.

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?

Nezáväzná rezervácia

Kde chcete absolvovať výcvik?